Prowadząca : Dr Elisa Faretta
Termin szkolenia: 24.04.2021
Warsztaty będą odbywały się w wersji online na platformie ZOOM.
Koszt uczestnictwa: 295,20 zł (240,00zł plus VAT)
Dokonanie płatności powinno nastąpić do 02.04.2021
Elisa Faretta – psycholog i psychoterapeuta, dyrektor Center for Studies and Research PIIEC (Integrated Imaginative Body Expression Psychotherapy), konsultant, facylitator, ekspert w dziedzinie psychosomatyki, hipnozy Ericksonowskiej, technik wyobraźni, EMDR i psychotraumatologii. Zgodnie z podejściem EMDR bada i promuje integrację różnych technik terapeutycznych w warunkach klinicznych. Wykładowca w Szkole Specjalizacji Psychoterapii Psychosomatycznej Instytutu Medycyny Psychosomatycznej w Mediolanie. Publikuje prace naukowe i koordynuje badania z zakresu psychoterapii i interdyscyplinarności. Na zlecenie EMDR Italy zrealizowała wieloośrodkowy projekt badawczy z zakresu psychonkologii, którego wyniki zostały opublikowane w 2016 roku w Journal of EMDR Practice and Research. Stworzyła i zorganizowała Centrum Psychoterapii EMDR Zaburzeń Psychosomatycznych i Chorób Onkologicznych. Autorka książek: “EMDR e psicosomatica. Il dialogo tra mente e corpo” (“EMDR i psychosomatyka. Dialog między umysłem a ciałem”), “Trauma e malattia. L’EMDR in psiconcologia” (“Trauma a choroba. EMDR w psychoonkologii”).
Opis szkolenia:
Sukcesywne przezwyciężanie dualizmu umysłu i ciała kieruje psychoterapeutów zajmujących się zaburzeniami psychosomatycznymi i poważnymi chorobami organicznymi w stronę coraz bardziej zintegrowanego rozumienia osoby i jej funkcjonowania, z myślą o ciele z jego językiem i symboliką związanymi z chorobą. W związku z tym ważne jest, aby klinicyści mieli na uwadze wspólny i przekrojowy aspekt tego stanu złego samopoczucia, a mianowicie ból przewlekły. Ból może stanowić „traumę samą w sobie” i mieć silny wpływ na życie pacjentów na wielu poziomach, utrudniając możliwość kontaktu i przetwarzania związanych z nim traumatycznych i emocjonalnych stanów. Badania z zakresu psycho-neuroimmunoendokrynologii (PNEI) wykazały, jak trauma „wyzwala” układ odpowiedzi zapalnej i często powoduje zmiany w funkcjonowaniu struktur neuroendokrynnych i ośrodkowego układu nerwowego. U pacjentów z zaburzeniami psychosomatycznymi i poważnymi chorobami organicznymi już dawno rozpoznano istotny związek między chorobą a wydarzeniami traumatycznymi „T” i „t”, w szczególności z wczesnymi negatywnymi doświadczeniami (ACE) i przewlekłym stresem oraz znaczenie traumy międzypokoleniowej.
Z tego punktu widzenia psychoterapia EMDR, uznana przez WHO za zalecane leczenie PTSD, jest podejściem potwierdzonym naukowo, które jest interesujące i skuteczne w leczeniu szerokiej gamy zaburzeń somatycznych. Zastosowanie podejścia EMDR, dzięki jego potencjałowi do wytwarzania bodźców do naturalnego procesu gojenia w mózgu, może dawać, nawet przy ww. schorzeniach, możliwość ponownego przetworzenia wszystkich czynników wywołujących stres, zarówno tych aktualnych (ból, bezsenność itp.) ja i tych związanych z przeszłymi sytuacjami (wypadki, znęcanie się, żałoba, separacja, inne choroby, itp.) lub z obawami i lękami dotyczącymi przyszłości pod względem zapewniania reakcji adaptacyjnych.
Na tym warsztacie zilustrujemy, jak zastosować EMDR w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych i bólowych według modelu AIP. Opisane zostaną wytyczne do zbierania danych, konceptualizacji przypadku do sformułowania planu terapeutycznego, zgodnie z 8 fazami interwencji według modelu trójpłaszczyznowego. Przedstawione zostaną niektóre techniki przygotowujące i ułatwiające pracę kliniczną w obszarze psychosomatyki, mające na celu lepsze przygotowanie pacjenta do zrozumienia problemu psychosomatycznego i pomocy mu w połączeniu i ponownym przetworzeniu wydarzeń leżących u podstaw objawów i dyskomfortu emocjonalnego, oraz wydarzeń związanych ze stresującymi i traumatycznymi doświadczeniami życiowymi, z prezentacją wybranych przypadków klinicznych.
9.00-13.00 (przerwa kawowa od 10.45 do 11.15)
13.00-14.00 przerwa obiadowa
14.00-17.00 (przerwa kawowa od 15.30-16.00)
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres: italianissima.szkolenia@gmail.com